Uçak ile Diyarbakır Mardin Dara Savur Midyat Hasankeyf Gezisi

Diyarbakır-Mardin-Dara Antik Kenti-Deyrul Zafaran-Savur
Kıllıt/Dereiçi Köyü-Midyat-Mor Gabriyel-Hasankeyf-Batman
27-30 Eylül 2018. 3 gece, 4 Gün. Yarım Pansiyon(+)

Gap yerleşimleri içerisinde yer alan; Diyarbakır-Mardin-Midyat-Hasankeyf’e uçakla yapacağımız güzel bir gezi programı sunuyoruz sizlere.

Bir kalkan balığı forumda yapılan tarihi surlar içerisinde yapılan ve bir Akkoyunlu yerleşimi olan Diyarbakır, “gündüz seyranlık, gece gerdanlık“ olan Mardin’e 2 gün zaman ayırarak; Dara, Deyrul Zafaran, Savur İlçesi, bir Süryani Köyü olan Kıllıt/Dereiçi Köyü’nü gezebilmek size ayrı bir keyfi verecektir. Yine eski bir Süryani yerleşimi olan Midyat, Mor Gabriyel Süryani Manastırı, Ilısu barajı altında kalacak Hasankef bu gezimizin son durağı olacaktır. Bölgeyi görmediyseniz, butik tur kapsamında uçak ile seyahat edip GAP yerleşimlerinin bu bölümünü ayrıntılı olarak gezmeyi düşünüyorsanız sizleri bu gezimize bekliyoruz. Davetlisiniz.

PROGRAMIMIZ
27 Eylül 2018 Perşembe günü, saat: 06.15’te İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.

1.GÜN(27 EYLÜL 2018 PERŞEMBE): ANKARA-DİYARBAKIR-MARDİN
İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminde 06.15’te buluşup hareket edip ara duraklardan katılımcılarımızı alarak transfer aracımızla Esenboğa Havaalanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası saat: 08.15’te Anadolu Jet’in TK 7140 sefer sayılı uçağı ile havalanıp 1.20 saat süreli uçuş sonrası Diyarbakır’a gidiyoruz. Havaalanı’nda bizi bekleyen tur aracımıza binip Artukoğulları Uygarlığına ait önemli yerleşimlerden olan Diyarbakır’da yapacağımız şehir turu kapsamında; Dicle Nehri üzerindeki 10 gözlü köprü, Gazi Köşkü, Diyarbakır’a özgü bazalt taşından bir kalkan balığı formunda yapılan tarihi surlar, Keçi Burcu, Mardin Kapı, Deliller Hanı, Diyarbakır’a sembol olan Sütunlu Minare, Keldani Kilisesi, Hasanpaşa Kervansarayı ve Sülüklühan gezileri sonrası Şam’daki Emevi Cami’sine benzeyen Anadolu'da 5. Cami-i Kebir'i/Ulu Camii, her mevsim için ayrı kullanım alanları oluşturulan ve sivil mimari en güzel ev örnekleri arasında yer alan Ahmed Arif Evi, Cahit Sıtkı TARANCI ve Ziya GÖKALP Müze evi gezileri sonrası Süryani Meryem Ana Kilisesini geziyoruz. Nebi Camisi ziyareti, ayakkabıcıların fotoğraflanması ve serbest alış veriş sonrası İsteğe bağlı olarak Ciğerci Onur’a gidip öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. 1 saat 15 dakika süreli yolculuk sonrası Mardin’e gidiyoruz. “ Gündüz seyranlık, gece gerdanlık “ olarak nitelendirilen Yukarı Mezopotamya Ovası’nın önemli kentlerinden olan, değişik din ve farklı mezheplere ev sahipliği yapmış, birçok kültürün beşiği olmuş, değişik mimarisiyle açık hava müzesi konumundaki, “ dünyanın Taşkent’i “ Mardin’ de; Sabancı Kent Tarihi Müzesini gezdikten sonra, Şehidiye Camii ve Medresesi, Abbaralar/Loş Tonozlu-Kemerli Geçitler, PTT Binası/Mardin Konağı, Zinciriye/Sultan İsa Medresesi ve Arkeoloji Müzesini görüp gezdikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.

2.GÜN(28 EYLÜL 2018 CUMA): MARDİN-DARA-DEYRUL ZAFARAN-MARDİN
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Mardin’e 30 Km uzaklıktaki Dara Antik Kenti’ne gidiyoruz. Su Sarnıçları ve Kale Yönetim Binalarını görüp gezdikten sonra kazı çalışmaları devam eden Nekropol’e gidip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yola çıkıp Deyrul Zafaran Manastırı’na gidiyoruz. Bir zamanlar tüm Süryaniler’in din öğretim merkezi olan Dayrulzafaran Manastırı’nda; Meryem Ana Kilisesi, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane, Mezar bölümlerini gezip fotoğraf çektikten sonra Mardin’e/Kasımiye Medresesi’ne gidiyoruz. Mezopotamya Ovası’nın en iyi görüntülendiği medresede; Sınıflar, Eyvan, Dar-ül Kurra, Cami, Türbe ve havuzdaki suyun akışıyla, doğumdan ölüme kadar insan yaşamı ve sonrasının ifade edildiği Kasımiye Medresesi’ni gezip fotoğraf çektikten sonra şehir merkezine gidiyoruz. Mardin Sokakları, Ulu Camii, Sokul Bakar, Bakırcılar Çarşısı gezileri sonrası isteğe bağlı alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası Büyük Mardin oteline gelip akşam gün batımında ve ışıklar altında Mardin’i fotoğrafladıktan sonra otelimize gelip bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.


3.GÜN(29 EYLÜL 2018 CUMARTESİ): MARDİN-SAVUR-KILLIT/DEREİÇİ-MİDYAT
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Mardin’den ayrılıp 50 Km yol aldıktan sonra Savur İlçesine gidiyoruz. “ Küçük Mardin “ diye adlandırılan ve taş işçiliği ile Mardin’den geri kalmayan ve ilçede sivil mimari ev örnekleri arasında önemli bir yeri olan Hacı Abdullah Bey Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Konakta; aynalı tavan, mutfak, salon ve etnografik eserleri görüp fotoğraf çektikten sonra panoramik olarak Savur Kalesi, Ulu Camii ve kenti seyredip fotoğraf çektikten sonra yola çıkıp yol üzerinde bulunan ve bir Süryani Köyü olan Kıllıt/Dereiçi Köyüne gidiyoruz. Süryaniler’in geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Kıllıt/Dereiçi Köyü’nde Süryani Mor Yuhanna Kilisesi’ni görüp fotoğraf çekiyoruz. Köy Sokakları’nda yapacağımız gezinti sonrası hareket edip Midyat’a gidiyoruz. Eski bir Süryani yerleşimi olan Midyat’ta isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra yola çıkıp Midyat’ın 20 Km doğusunda bulunan Süryaniler’in önemli din öğretimi merkezleri arasında yer alan Mor Gabriyel/Deyrul Umur Manastırına gidiyoruz. Savur’lu Mor Samuel ve Katmin’li Mor Şemun tarafından inşa edilen manastırda; Meryem Ana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırk Şehit Kilisesi, Mor Şamuel ve Mor Şemun Mabedi, Mezarlık bölümleri ve dini mekanların olduğu manastırı gezip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Midyat ilçe merkezine gidip; Midyat Konukevi ve Gelüşgehan’ı gezdikten sonra isteğe bağlı olarak yöreye özgü Telkari ve gümüş alış verişi yapıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası otelimize gidip odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Midyat’ta geçiriyoruz.

4.GÜN(30 EYLÜL 2018 PAZAR): MİDYAT-GERCÜŞ-HASANKEYF-BATMAN
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Midyat'tan ayrılıp Gercüş üzerinden yolumuza devam edip 50 Km yol aldıktan sonra Hasankeyf’e gidiyoruz. Artuklu Uygarlığının önemli yerleşimlerinden olan ve yakın gelecekte Ilısu Baraj gölünün altında kalacak olan Hasankeyf’te; Kültürpark’a taşınan Zeynel Bin Türbesini görüp gezdikten sonra Hasankeyf’te Seyirterası’na çıkıp Hasankeyf tarihi ve eserler hakkında yerel rehberimizden bilgiler alıyoruz. Kısa süreli alış veriş ve serbest öğle yemeği molası sonrası hareket edip Batman’a doğru yola çıkıyoruz. Gercüş üzerinden yolumuza devam edip yol üzerindeki petrol çıkaran Atbaşı diye bilinen petrol kuyularını fotoğrafladıktan sonra Batman Havalimanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası 7043 sefer sayılı uçağı ile saat: 13.50’de havalanıp 1.35 saat süreli bir uçuş sonrası Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası bizi bekleyen transfer aracımıza binip ara duraklarda katılımcılarımızı bıraktıktan sonra İzmir/Kumrular caddesi kesişimine gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

HAREKET NOKTAMIZ
27 Eylül 2018 Perşembe, İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat: 06.15

SİZİ NEREDEN ALALIM
İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi : 06.15
Milli Kütüphane Önü : 06.20
Armada Önü : 06.25
Kentpark/Cepa : 06.30
Bahçelievler Kavşağı : 06.35
AnkaMall Karşısı/Ana Yol : 06.40
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol : 06.45
Aydınlıkevler Kavşağı : 06.50
Altınpark Önü : 06.55


ÜCRET: 650.00 TL peşin, 700.00 TL 6 taksitle, çift kişilik oda da kişi başı fiyatıdır.

NELER DAHİL
-- 4 Havaalanı Transferleri,
-- Özel araçla ulaşım,
-- 3 Akşam Yemeği
-- 3 Kahvaltı
-- 3 Gece 4 yıldızlı otellerde konaklama,
-- Tüm çevre gezileri,
-- Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi refakati,
-- TÜRSAB Seyahat Sigortası,
-- Rehberlik Hizmetleri

NELER HARİÇ
-- Ankara-Diyarbakır, Batman-Ankara arası gidiş-dönüş uçak bileti,
-- Tüm öğle yemekleri,
-- Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri,
-- Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
-- Kişisel harcamalar.


YANINIZA ALIN
Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, terlik, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

ETKİNLİK NOTLARI;
•Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
•Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
•Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
•Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.

HATIRLATMA:
Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.

REZERVASYON VE KAYIT İÇİN:
KAFKA TURİZM VE SEYAHAT ACENTASI
Adres: Kocatepe Mahallesi, Yüksel Caddesi 8/17 Çankaya/Ankara
Tel: 0312 425 85 25
Fax: 0312 425 85 24
Gsm (Ofis): 0555 894 15 94 ( 09:00 – 18:00 )
Gsm: 0532 244 79 10 (Teoman Bulduk)
Web: www.alternatiftrekking.com – www.kafkatur.com.tr

▼ Show More Information

Yüksel Cad. 8/17 Kızılay, 06000
Ankara
27 September , Thursday 06:15

More Events Nearby

 25 October , Thursday
 Alternatif Trekking, Ankara
 17 October , Wednesday
 Alternatif Trekking, Ankara
 28 October , Sunday
 Ankara, Ankara
 25 October , Thursday
 Kafka Tur, Ankara
 17 October , Wednesday
 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - BTK, Ankara
 17 October , Wednesday
 Başkent Psikoloji Atölyesi, Ankara