Suwałki "Wyklętym"

III edycja biegu poświęconego pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę liczącą ok. 1200 m. W tym roku start nastąpi sprzed Centrum Handlowego Suwałki Plaza, w miejscu niezwykle symbolicznym i mającym swoją wymowę, bowiem w latach

40- tych i 50-tych XX wieku znajdowało się tutaj więzienie karno-śledcze II klasy, w którym to w latach 1946-1949 wykonano co najmniej 7 wyroków śmierci.

Bohaterem tegorocznej edycji jest Marian Piekarski, ps. „Ryś” (ur. 8 stycznia 1927 w Berżnikach, zm. 11 września 1946 w Białymstoku) – harcerz, żołnierz Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej, członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

To Marian "Ryś" Piekarski 12 marca 1945 roku na polecenie przełożonego, kaprala Aleksego Łukowskiego „Zaruskiego”, zorganizował i samodzielnie przeprowadził akcję uwolnienia 6 przebywających w ww. więzieniu żołnierzy Armii Krajowej. Pod pretekstem czyszczenia Piekarski zebrał broń strażników więziennych, sterroryzował ich i zamknął w jednej z cel (według innych źródeł – w toalecie), a następnie uwolnił żołnierzy, pozostawiając w celach uwięzionych kryminalistów. Piekarski i uwolnieni żołnierze AK dołączyli do oddziału „Zaruskiego”.Znany z przeprowadzenia akcji uwolnienia 6 żołnierzy AK z więzienia w Suwałkach w 1945 r.

▼ Show More Information

ul. Dwernickiego 15, 16-400
Suwałki
04 March , Sunday 17:00

More Events Nearby

 05 July , Thursday
 Suwałki, Poland, Suwałki
 16 July , Monday
 Baza Harcerska "Garbaś", Garbas
 05 July , Thursday
 Suwałki Blues Festival, Suwałki
 23 June , Saturday
 Black Pub Komin, Suwałki
 01 July , Sunday
 Fundacja Zwierzęta Niczyje, Suwałki
 07 July , Saturday
 Suwałki Blues Festival, Suwałki
 07 July , Saturday
 Wigierski Park Narodowy,
 06 July , Friday
 Suwałki Blues Festival, Suwałki
 30 June , Saturday
 „Šilainė" Centrum Wypoczynku i Rozrywki Pramogų ir poilsio centras, Punsk
 22 July , Sunday
 Suwałki, Poland, Suwałki