Rihanna (special guest: The Weeknd, support: Big Sean) | Tele2 Arena, Stockholm

RIHANNA TILL SVERIGE – TAR MED SIG THE WEEKND OCH BIG SEAN!

Superstjärnan Rihannas världsturné ”Anti World Tour” startar 26 februari 2016 och inkluderar över 70 konserter i Nordamerika och Europa. Den 4 juli landar turnén i Sverige för konsert på Tele2 Arena i Stockholm.

Som om detta inte vore nog

ansluter The Weeknd som Special Guest på Europadelen av turnén och BIG SEAN som support, inkluderat konserten i Stockholm.

Biljetterna ute nu.

Rihanna är en modern ikon både inom musik-, nöjes- och modevärlden. Hon har sålt över 54 miljoner album och 210 miljoner digitala låter världen över – vilket gör henne till den artist som sålt mest digitalt genom alla tider.

Hon har släppt 7 album på 7 år, 13 USA-ettor och vunnit 8 Grammys, och är med sina 7 miljarder views den mest spelade på Vevo/Youtube., för att inte tala om hennes storlek inom hennes sociala medierna. Rihanna är en av vår tids absolut största och viktigaste superstjärnor.

The Weeknd har sedan debuten för några år sedan växt till en av de absolut hetaste och största artisterna just nu. Med sin smått otroliga röst har han skapat hit efter hit som kulminerat i senaste superhiten ”Can’t Feel My Face” som toppat världens listor. Hans turnéer ”King Of The Fall Tour” från 2014 och ”The Madness Fall Tour” från 2015 var båda helt utsålda, och till det kan vi lägga till fantastiska spelningar på festivaler såsom Coachella, Lollapalooza och HARD Summer.

Att Rihanna äntligen återvänder till Sverige är otroligt stort. Att hon tar med sig The Weeknd gör denna konsert om möjligt ännu större…

Vi ses den fjärde juli!

TIDAL-medlemmar kommer erbjudas ett exklusivt förköp som startar 30 november. Mer info om detta och hur man blir medlem via TIDAL.com

▼ Show More Information

Arenaslingan 14, 12127
Stockholm
04 July , Monday 19:00

More Events Nearby

 14 July , Saturday
 Friends Arena, Solna
 02 July , Monday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 25 June , Monday
 Friends Arena, Stockholm
 25 June , Monday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 25 June , Monday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 25 June , Monday
 Friends Arena, Stockholm
 02 July , Monday
 Gröna Lund, Stockholm
 14 July , Saturday
 Friends Arena, Solna
 30 June , Saturday
 Ericsson Globe, Stockholm
 07 July , Saturday
 Zinkensdamms IP, Stockholm
 22 July , Sunday
 Norrbro, Stockholm
 02 July , Monday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 14 July , Saturday
 Friends Arena, Solna
 09 July , Monday
 Gröna Lund, Stockholm
 17 July , Tuesday
 Annexet, Stockholm
 28 June , Thursday
 Gröna Lund, Stockholm
 14 July , Saturday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 28 June , Thursday
 Gröna Lund, Stockholm
 05 July , Thursday
 Fasching, Stockholm
 26 June , Tuesday
 Gröna Lund, Stockholm
 07 July , Saturday
 Hartwickska Huset, Stockholm
 26 June , Tuesday
 Gröna Lund, Stockholm
 12 July , Thursday
 Kaknästornet, Stockholm
 06 July , Friday
 Järva Folkets Park - Eggeby Gård, Stockholm, Spånga
 30 June , Saturday
 Ekbacken Åkersberga, Åkersberga
 10 July , Tuesday
 Gröna Lund, Stockholm
 30 June , Saturday
 Hembyggdsgården Ekbacken, Åkersberga, Åkersberga
 28 June , Thursday
 Sollentunavallen, Sollentuna
 11 July , Wednesday
 Debaser, Stockholm
 17 July , Tuesday
 Gröna Lund, Stockholm
 07 July , Saturday
 Hornstull, Stockholm
 07 July , Saturday
 Dirty Nights Rock Club, Stockholm
 13 July , Friday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 03 July , Tuesday
 Gröna Lund, Stockholm
 16 July , Monday
 Gröna Lund, Stockholm
 20 July , Friday
 Kungsträdgården, Stockholm