"My byliśmy tu pierwsi" - spektakl Magdaleny Marszałkowskiej

"My byliśmy tu pierwsi" to kolejny spektakl kędzierzynianki - Magdaleny Marszałkowskiej. Odbędzie się on w D.K "Chemik" 30 stycznia 2016 roku o godz. 15.00. Bilety w cenie 20 zł.

„Na deskach Ateliertheater w Wiedniu, 30 września, odbyła się premiera sztuki „My byliśmy tu pierwsi!“ – w reżyserii Magdaleny

Marszałkowskiej, dziennikarki mieszkającej w Wiedniu, autorki sztuk teatralnych, reżyserki oraz współzałożycielki Stowarzyszenia XYZ.

„My byliśmy tu pierwsi!” Jest popisem umiejętności warsztatowej autorki. W sztuce teatralnej Magdaleny Marszałkowskiej nie jest wszystko jasne do końca, widz musi się domyślać i zacząć zastanawiać, co ma wspólnego z rolami kreowanymi na scenie, czy to już jest jego odbicie w lustrze uprzedzeń? Sztuka ta ukazuje nam wartości poznawcze, rozwija naszą wiedzę o prawdziwym świecie, ludziach i ich słabościach, wtedy, kiedy powinni być silni, ponieważ tylko silny może pomóc słabszemu, a tych jest coraz więcej. Dynamika, dbałość o szczegóły, dużo emocji – widać było wielki wkład pracy całej grupy teatralnej, zaowocowało to też dużym sukcesem, owacje po spektaklu trwały długo.”

Stowarzyszenie XYZ:
XYZ - Stowarzyszenie wspierające różnorodność kulturową i językową istnieje oficjalnie od marca 2013, natomiast idea jego założenia zrodziła się w 2012 roku przy okazji rozpoczęcia prac nad realizacją spektaklu „Okno na świat“ autorstwa i w reżyserii Magdaleny Marszałkowskiej, która obok Aleksandra Gauzy i Katarzyny Waniek jest współzałożycielką stowarzyszenia. XYZ jest grupą ludzi, którzy poprzez swoją działalność pragną stworzyć szczególne miejsce spotkań między kulturami. Celem Stowarzyszenia XYZ jest organizowanie wielowymiarowych wydarzeń artystycznych takich jak wystawy, koncerty, odczyty, spotkania z autorami, warsztaty pracy twórczej etc.

„My byliśmy tu pierwsi”
Dwie pary po trzydziestce spotykają się przy basenie hotelu all inclusive. Para, która dłużej przebywa w hotelu uzurpuje sobie prawo do decydowania o tym, kto ma zająć wolne jeszcze hotelowe leżaki. Organizują, więc casting, który ma ułatwić im podjęcie decyzji: komu udostępnić wolne miejsca? W czyim towarzystwie spędzić urlop by uniknąć konfliktów, zrelaksować się i dobrze się zabawić? Sąsiedztwo przy basenie dobierane jest według kraju pochodzenia, języka, religii, światopoglądu a nawet posiadania dzieci.

Ta dość przerysowana sytuacja jest punktem wyjściowym do rozważań na tematy uniwersalne. W rozmowach obnażone zostają uprzedzenia wobec innych grup społecznych, rasizm, który staje się widoczny w codziennych sytuacjach, wielkomiejskie frustracje, depresja oraz poczucie osamotnienia. Wszystko to tworzy płaszczyzny interakcji bohaterów sztuki. Utajone początkowo różnice poglądów politycznych i społecznych doprowadzają do nieuniknionej
eskalacji. Pojawienie się wspólnego wroga, jak to w życiu bywa, nieoczekiwanie staje się katalizatorem do zintegrowania się skłóconych par, które natychmiastowo w obliczu zagrożenia postanawiają połączyć interesy.

Reżyserka - Magdalena Marszałkowska pochodzi z Kędzierzyna-Koźla. Tu spędziła ważne chwile w swoim życiu i własnie z naszym miastem jest związana emocjonalnie.

▼ Show More Information

al. Jana Pawła II 27, 47-220
Kedzierzyn-Kozle
30 January , Saturday 15:00

More Events Nearby