Movits! II Pustervik II Göteborg

Vi är otroligt glada att Movits! tar sig tid och kommer tillbaka till Pustervik. Det var utsålt sist och lär bli det igen. Biljetter är släppta.

Movits! har under hela tiden rört sig både framåt och bakåt i sitt sound, samtidigt som texterna, har gått från någon slags melodisk och dialektal lekfullhet,

nu är mer punkiga och råa. Från album till album har de behållit sin charm och viljan att få folk att hoppa och dansa i stora klungor framför festivalscener. ”Movits! står alltid med en fot stadigt i samtiden medan den andra skuttar hejdlöst mellan genrer och tidsepoker” skriver Hassan Ramic om Movits! fjärde och senaste album “Dom försökte begrava oss, dom visste inte att vi var frön” som släpptes den 29 oktober 2015.


Pustervik, Järntorget, Göteborg
Fredagen den 25 augusti
Dörrar kl 21
Åldersgräns 20 år, 18 år med förköp

Dj's utannonseras senare.

Varmt välkomna!

▼ Show More Information

Järntorgsgatan 12, 413 01
Gothenburg
25 August , Friday 21:00

More Events Nearby

 21 July , Saturday
 Ullevi Stadium, Gothenburg
 21 July , Saturday
 Ullevi, Gothenburg
 09 August , Thursday
 Way Out West, Gothenburg
 14 August , Tuesday
 Göteborgs Kulturkalas, Gothenburg
 25 July , Wednesday
 Liseberg, Gothenburg
 03 August , Friday
 Bananpiren, Gothenburg
 21 July , Saturday
 Göteborg Ullevi Arena, Gothenburg
 21 July , Saturday
 Ullevi, Gothenburg
 17 August , Friday
 Gothenburg, Sweden, Gothenburg
 20 July , Friday
 Trädgårn, Göteborg, Gothenburg
 18 August , Saturday
 Slottsskogen, Gothenburg
 10 August , Friday
 Gothenburg, Sweden, Gothenburg
 11 August , Saturday
 Way Out West, Gothenburg
 21 July , Saturday
 Gothenburg, Sweden, Gothenburg
 17 August , Friday
 Dockyard Hotel, Västra Frölunda
 09 August , Thursday
 Slottsskogen, Gothenburg
 11 August , Saturday
 ÅbyTravet, Mölndal
 18 August , Saturday
 Öckerö Islands - Bohuslän, Öckerö
 21 July , Saturday
 Gothenburg, Sweden, Gothenburg
 14 August , Tuesday
 West Pride, Gothenburg
 17 August , Friday
 Banzai kyokushin karate, Gothenburg
 26 July , Thursday
 Slottskogen, Gothenburg
 17 August , Friday
 JCI European Academy, Kungälv
 21 July , Saturday
 Ullevi, Gothenburg
 27 July , Friday
 Ramsdalsbadet-Brännö, Brännö
 21 July , Saturday
 Ullevi, Gothenburg
 10 August , Friday
 Gothenburg, Sweden, Gothenburg
 22 July , Sunday
 Nordiska folkhögskolan, Kungälv
 11 August , Saturday
 Särö Golf Club, Särö
 05 August , Sunday
 Brännö Värdshus, Gothenburg
 28 July , Saturday
 DIVING UNLIMITED GÖTEBORG, Gothenburg
 04 August , Saturday
 Ica Kvantum Lerum, Lerum
 18 August , Saturday
 Summer Challenge, Kungsbacka
 04 August , Saturday
 Särö Golf Club, Särö
 05 August , Sunday
 Särö Golf Club, Särö
 13 August , Monday
 Klippans Ångbåtsbrygga, Gothenburg