Laboratórium Piesní + hostia - Novodrevné Máje

Posvätná hudba prírodnej ľudovej tvorby od našich poľských sestier prichádza už i k nám na našu rodnú hrudu. Laboratórium Piesní nám zahrá počas májových sviatkov stavania májov na podujatí s názvom Novodrevné Máje.
Používajú tradičné, polyfonické spevy z okolitého sveta, najmä Ukrajinské, Balkánske,

Poľské, Bieloruské, Gruzínske Škandinávske a mnohé ďalšie iné. Ich kapela hrá tiež na šamanské bubny a ďalšie etnické nástroje (kalimba, flauta, gong, koshi) čím vytvárajú nový priestor v tradičných skladbách, kde pridávajú hlasovú improvizáciu inšpirované zvukmi prírody, často intuitívnou, divokou a ženskou.
Program posvätného dňa tiež zahrňuje ďalšie hudobné zoskupenia zo Slovenska obdobného štýlu, predvedú sa remeselníci, tvorivé dielne, ľudové rozpravy. Bude sa podávať rastlinná strava a bylinné výluhy či zeleninové i ovocné šťavy pre celistvé zdravie nás všetkých. Ochutnávka lahodných vín z okolia je samozrejmosťou. Tradičnosť táto udalosť nadobudne aj postavením májov a vykonaním ľudového symbolického obradu.
Na záver sa uskutoční spoločný bubnovací kruh pri ohni.

Podujatie je zamerané na ľudový prejav hudobného, remeselného, úžitkového, výtvarného a gastro umenia vychádzajúceho z inšpirácie prírodou a komunitným spolužitím. Termín novodrevné vychádza z novej ľudovej tvorby občanov Slovenskej republiky pomenovanou Miroslavom Žiarislavom Švickým vo organizácii Rodný Kruh v rámci subkultúrneho štýlu s názvom historicko - prírodný etno folk, medzinárodne nazývaným aj pagan folk (rodná hudba). Jedná sa o novodobý prejav ľudu v rámci kultúrno - spoločenskej a ekologicko - ekonomickej perspektívy.
Z tohto tvrdenia vyplýva, že toto podujatie je ďalej orientované na ekologicky šetrné hospodárenie za účelom rozvíjania spoločnosti kultúrno - umeleckou činnosťou s vidinou tvorby hojnosti pre opätovné vnášanie živy do týchto smerov.

▼ Show More Information


Raca
05 May , Saturday 12:00

More Events Nearby

 15 December , Saturday
 INCHEBA EXPO BRATISLAVA, Bratislava
 13 December , Thursday
 NTC - Národné Tenisové Centrum, Bratislava
 14 December , Friday
 Crowne Plaza Bratislava, Bratislava