Eda Soylu - Anneannemin Evinden Kalanlar

“Anneannemin Evinden Kalanlar”, Eda Soylu’nun gidenin ardında oluşan boşluğu, arkasında bıraktığı ev, eşyalar ve gölgeler üzerinden algılayabilme çabasıdır. Sanatçı, anneannesinin evinden kalan parçalar ile hafızada kalanları pekiştirirken, gideni eşyalar vasıtasıyla anmanın, eşyalarda aramanın şiirselliğini

ortaya koyar.

Sanatçı, anneanne evlerinin ahengini inceler ve bu bütünlüğün içinde, gizliden gizliye duran erimiş perdelerin, seloteyp ile yapıştırılmış vazonun, çıkmış duvar kağıtlarının, sandalyenin kırılmış ahşap oymasının, çatlamış ama atılmamış tabakların varlığını gözlemler. Kırılganlık olarak tanımladığı bu anlara yer verdiği sergide, sanatçı içinde oluşan sızıya bir barınak arayışındadır.

Soylu, serginin meselesini şöyle ifade eder: “Giden, ardında büyük bir boşluk ve hüzün bırakarak gider. Bu durumun ağırlığı, aslında eve çoktan çökmüştür, ev başına geleceği bilir. Belki de ev, insandan daha önce hastalanmaya başlamış, biraz çürümüş, biraz eskimiştir. Onarılması da daha güçtür artık, bekler. Ev, içinde yaşayana, içinde yaşayansa evine benzemiştir artık, sahibine benzeyen mal misali bükülür. Bükük bir evin içinde yaşayan insanın yazgısı bellidir; gider. Zaman donar, ev ise kalakalır.”

Sanatçı, gölgedeki kıpırtının, gölgedeki yaşam belirtisinin peşinden gittiği bu sergide, eşyalar üzerinden teselliyi aradıkça ve teselliyi gölgelerde buldukça, hiçbir şeyin aslında kaybolmadığını ve hiç kimsenin aslında gitmediğini anlar. Gidenin çırılçıplaklığı, kendini savunamayışı ve arkasında bıraktığı kadar kalışı içinde “Anneannemin Evinden Kalanlar”, gölgeleri görebilmeyi umar.

Sergi, 2 Mart - 14 Nisan 2018 tarihleri arasında Mixer’de görülebilir.

Fotoğraf: Utku Atalay

---

"Remnants From my Grandmother's House" is a way for Eda Soylu to comprehend the empty void left behind the departed, through a house, objects and shadows. As the artist fuses the relics from her grandmother's house with those within her memory, she poetically searches for the way to commemorate the departed through her belongings.

The artist observes the harmony of houses of grandmothers and realizes within this wholeness the presence of ragged curtains, a vase mended with tape, ripped wallpapers, broken wood carving of a chair, cracked but preserved plates. She defines these moments as brittleness, as she searches for a haven in this exhibition for the aching she carries within.

Soylu defines the core of her exhibition as, "The departed leaves with an empty void and melancholy behind. The weight of this situation had already downed in all around the house, the house already being aware of what is coming next. Perhaps, the house has fallen ill even before its inhabitant, a bit older now, a bit more rotten. At that point, repairs become more difficult; the house waits. As a property reflecting its owner, the house resembles its inhabitant and the inhabitant its dwelling; the house is broken. The fate of a person that lives in a broken house is certain; she or he will depart. Time becomes frozen, house remains muted."

In this exhibition, the artist pursues the slightest movements and the signs of life in the shadows, searching and finding the consolidation through objects in the shadows, where utterly she realizes that nothing actually is lost and no one actually departs. Within the bareness of the departed, its vulnerability and the things left behind "Remnants From my Grandmother's House" is a search to be able to see the shadows.

The exhibition can be seen between March 2 and April 14, 2018 at Mixer.

Photo: Utku Atalay

▼ Show More Information

Mumhane Caddesi, No:50, Giriş & -1.Kat, Karaköy, 34425
Istanbul
02 March , Friday 18:30

More Events Nearby

 25 June , Monday
 Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Istanbul
 20 July , Friday
 Suma Beach, Istanbul
 10 July , Tuesday
 KüçükÇiftlik Park, Istanbul
 20 July , Friday
 Kadıköy Moda Sahilde, Istanbul
 01 July , Sunday
 Istanbul Province,
 11 July , Wednesday
 Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Istanbul
 22 June , Friday
 Bebek Parkı, Istanbul
 30 June , Saturday
 Öncü Eğitimciler, Üsküdar
 23 June , Saturday
 Ülker Sports Arena, Istanbul
 30 June , Saturday
 Öncü Eğitimciler, Üsküdar
 23 June , Saturday
 Ülker Sports Arena, Istanbul
 20 July , Friday
 KAFES, Istanbul
 24 June , Sunday
 Istanbul Province,
 14 July , Saturday
 Beyaz Saray Davet & Balo Salonları, Istanbul
 30 June , Saturday
 Çırağan Sarayı, Istanbul
 20 July , Friday
 La Fontaine Garden Kır Düğünü, Beykoz
 30 June , Saturday
 Geyik Koşuları, Sarıyer
 28 June , Thursday
 Sait Halim Paşa Yalısı, Istanbul
 09 July , Monday
 Studio, Istanbul
 12 July , Thursday
 Mgg Moto, Istanbul
 24 June , Sunday
 Kadıköy Evlendirme Dairesi, Istanbul
 06 July , Friday
 Gala Düğün Salonu, Istanbul
 15 July , Sunday
 Türkiye, Istanbul
 23 June , Saturday
 Belgrad Ormani Kosu Parkuru,
 01 July , Sunday
 Maslak Astsubay Ordu Evi, Istanbul
 27 June , Wednesday
 ÇEKUD, Üsküdar
 02 July , Monday
 Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus, Istanbul
 06 July , Friday
 GLOW, Istanbul
 24 June , Sunday
 Kemer Burgaz Binbaşı Çeşmesi, Istanbul
 24 June , Sunday
 Boğaz Kır Düğün sosyal tesisleri, Sarıyer
 14 July , Saturday
 İkinci Yeni Kahve & Çikolata, Istanbul
 07 July , Saturday
 Kadıköy - Moda, Istanbul
 18 July , Wednesday
 Hariom Yoga Merkezi, Istanbul
 28 June , Thursday
 Bakirköy Ak Parti Ilce Baskanligi, Istanbul
 24 June , Sunday
 Can düğün salonu Baykal, Istanbul