Doğu Anadolu Gezisi

Erzincan, Erzurum, Sarıkamış, Kars, Ani, Iğdır, Doğubeyazıt, Van, Ahdamar
Tatvan, Ahlat, Nemrut Gölü, Bitlis, Muş, Solhan, Malatya, Darande
23-30 Haziran 2018. 7 gece, 8 Gün. Yarım Pansiyon(+)

İşte size masalsı bir gezi programı daha!... Bugüne kadar belki GAP gezisine gittiniz. Oysa Doğu Anadolu yerleşimleri

de GAP Bölgesinden aşağı değildir. Bakın bu gezide neler göreceğiz. Erzincan Girlevik Şelalesi, Ekşisu-Horhor, Mama Hatun Kervansarayı ve Türbesi, Erzurum’daki önemli Selçuklu yapıları, Kongre Binası ve Nene Hatun Tabyaları, Çobandede Köprüsü ve Sarıkamış Kars’a kadar uğrayacağımız gezi alanları olacaktır. Kars’ta 2 gece konaklayarak; Ani harabeleri ve Rus işgal yıllarında yeniden yapılan Kars’ı yakından tanıma olanağı bulabileceksiniz. Iğdır üzerinden Doğubeyazıt’a giderken Ağrı dağı size “Hoş geldiniz“ diyecektir. Meteor Çukuru, bir şaheser olan İshak Paşa Sarayı, Tendürek Çeçiti, Çaldıran Ovası ve muhteşem güzellikteki Muradiye Şelalesi mutlak görülmesi gereken duraklarımız olacaktır. Van şehir merkezi, Ahdamar Adası, Tatvan, Ahlat ve ünlü Nemrut Krater/Dip Beslenme Gölleri gezimizin olmazsa olmazları arasında yer alacaktır. Elaman kervansarayı, Bitlis’te Beş Minare ve Muş bu gezimizin durakları arasında yer alacaktır. Bingöl, Solhan yakınlarındaki Yüzenadacıklar, Keban Barajı, Malatya ve eski Malatya olarak bilinen Battalgazi Geç Hititler’e ait önemli bir höyük olan Aslantepe bu tür geziler kapsamında belki de ilk kez görülen yerler olacaktır. Ve ilk kez göreceğimiz Darende yakınlarındaki Günpınar Şelalesi gezimizin son tatları arasında yer alacaktır.
7 gece, 8 Gün süreli olarak yapacağımız bu masalsı gezimize katılmanızı bekliyoruz. Davetlisiniz.

PROGRAMIMIZ
22 Haziran 2018 Cuma günü, saat: 21.30’da İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.

1.GÜN(23 HAZİRAN 2018 CUMARTESİ): ANKARA-SİVAS-ERZİNCAN-ERZURUM
Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Ballışeyh-Yozgat-Sorgun-Yıldızeli-Sivas-Hafik-Zara-İmranlı-Refahiye üzerinden yolumuza devam edip yol üzerinde belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Erzincan üzerinden, Erzincan’ın 20 Km güney doğusunda yer alan Çağlayan Beldesine gidiyoruz. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip Girlevik Şelalesinde bir restoranda güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası şelalede fotoğraf molası verdikten sonra hareket edip Erzincan yakınlarındaki Ekşisu ve Horhor'u geziyoruz. Daha sonra hareket edip Tercan’a doğru yola çıkıyoruz. 100 Km yol aldıktan sonra Tercan’a gidip Tercan’da; Mama Hatun Türbesi ve Kervansaray gezisi sonrası Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz. Aşkale üzerinden yolumuza devam edip 90 Km yol aldıktan sonra Dadaşlar diyarı Erzurum’a gidiyoruz. Kurtuluşumuza tanık Kongre Binası gezisi sonrası isteğe bağlı olarak Cağ kebabı menüsü ile güzel bir öğle yemeği yiyoruz. Yemek sonrası Atatürk Konağı, Yakutiye Medresesi, Selçuklu eserleri arasında önemli bir işleve sahip Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler’i görüp fotoğraf çekiyoruz. Erzurum Kalesini ve Saat Kulesini görüp gezdikten sonra Mecidiye ve Aziziye Tabyalarının görüp geziyoruz. Şehir merkezine gelip Oltu taşından yapılan ürün ve aksesuarların satıldığı Rüstem Paşa Bedesteni/Taşhan’a gidip isteğe bağlı olarak yapacağımız alış veriş sonrası Palandöken’deki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Erzurum’da geçiriyoruz.

2.GÜN(24 HAZİRAN 2018 PAZAR): ERZURUM-HORASAN-SARIKAMIŞ-KARS
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Eşyalarımızı toplayıp otelimizden ayrılıp Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. Pasinler’i geçtikten sonra Köprüköy’de, Emir Çoban SALDIZ tarafından yaptırılan Çobandede Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra Horasan üzerinden yolumuza devam edip Sarıkamış’a gidiyoruz. Sarıkamış’ta yerel araçlarımıza binip Katerina Av köşküne gidiyoruz. Rus işgal yıllarında yapılan harap durumdaki köşkü gezdikten sonra yine aynı durumdaki Cer Atölyesini gezip Sarıçam ormanlarının dibinde yer alan Çamkar otelde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra çay molası veriyoruz. Daha sonra hareket edip Sarıkamış İlçe merkezinden geçtikten sonra, savaşamadan ölen 90 Bin şehidimizin anısına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı’nın görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip 50 Km yol aldıktan sonra Serhad kentimiz Kars üzerinden yolumuza devam edip 40 Km yol aldıktan sonra Ani Harabeleri’ne gidiyoruz. M.S. 7/8 yy a tarihlenen Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz KRIKOR Şapeli/Küçük Kilise, Aziz PRKTICH/Halashar Kilisesi, Büyük Katedral/Fethiye Camii ve Selçuklular’ın Anadolu’da yaptıkları ilk Camii olan Ebul Menucehr Cami’si görüp fotoğraf çekiyoruz. Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler/Rahibeler Manastırı, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi ve bir Gürcü Kilisesini görüp gezdikten sonra aynı yol üzerinden yolumuza devam edip 1 saat süreli yolculuk sonrası Kars’a/otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

3.GÜN(25 HAZİRAN 2018 PAZARTESİ): KARS-ANİ-KARS
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Kars gezimiz kapsamında 3 kez Ruslar tarafından işgal edilen, II. Abdülhamit tarafından Ruslara savaş tazminatı olarak verilen Kars gezisi kapsamında ilk durağımız olan; Kars Kalesi’ne çıkıp şehri seyredip fotoğraf çekiyoruz. Kümbet Camii/Havariler Kilisesi, Karahanoğlu Köprüsü ve Muradiye Hamamını gördükten sonra Kafkas Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan özgün binaları dışarıdan görüp fotoğraf çekiyoruz. İsmet İNÖNÜ İlk Öğretim Okulu’nu dışarıdan gördükten sonra isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Rusların 40 yıl süren işgal yıllarında, ızgara planlı ve Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, Defterdarlık ve Misafirhanesi Maruf Bey evi, Ortodoks Kilisesi/Merkez Camii, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Konservatuar binasını dışarıdan görüp fotoğraf çektikten sonra Alexander Nevski Kilisesi/Fethiye Cami’sini gezip fotoğraf çektikten sonra otelimize gidip odalarımızda bir süre dinlendikten sonra Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. İsteğe bağlı olarak canlı müzik çalınan bir yere gidip gecenin keyfini çıkarıyoruz.

4.GÜN(26 HAZİRAN 2018 SALI): KARS-DİGOR-TUZLUCA-IĞDIR-DOĞUBEYAZIT-VAN
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Arkeoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Yörede yapılan kazılarda çıkarılan arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Müze’yi görüp gezdikten sonra Kars’tan ayrılıp Doğubeyazıt’a doğru yola çıkıyoruz. Digor-Tuzluca-Iğdır üzerinden yolumuza devam edip Büyük ve Küçük Ağrı dağı manzarası eşliğinde Doğubeyazıt’a gidiyoruz. Doğubeyazıt gezimiz kapsamında; Gürbulak sınır kapısı ve Meteor Çukurunu gördükten sonra İlçe merkezine gelip isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra muhteşem bir Osmanlı yapısı olan İshak Paşa Sarayı’na gidiyoruz. İnşası 100 yıl sürüp günümüzde restore edilen sarayı gezip fotoğraf çektikten sonra hemen yakınındaki Kürt yazınının ve İslami düşünüşünün en önemli ismi olarak kabul edilen, bir aşk romanı olan ve ilk Kürt romanı olma özelliğini de taşıyan "Mem ile Zin/Mem-u Zin"in yazarı olan Ahmed-i Hani'nin Türbesini ziyaret ediyoruz. Daha sonra ilçe merkezine gidip elektronik eşyaların satıldığı çarşıya gidip isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra yola çıkıp Büyük Ağrı Dağı manzaraları eşliğinde Tendürek Geçitine geliyoruz. Tendürek Dağlarının sönmüş volkan kalıntılarını 2644 metreden geçerken fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yolumuza devam edip Çaldıran Ovasını geçip Muradiye’ye gidiyoruz. Muhteşem güzellikteki Muradiye Şelalesini görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Van’a gidiyoruz. Eski Van şehrini ve Urartu Uygarlığının başkenti antik Tuşba Kenti kalıntılarını görüp gezdikten sonra Van kalesinde gün batımını izliyoruz. Daha sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Van’da geçiriyoruz.

5.GÜN(27 HAZİRAN 2018 ÇARŞAMBA): VAN-AHDAMAR-TATVAN-AHLAT
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Van şehir gezimize başlıyoruz. Van Arkeoloji müzesi gezisi sonrası Urartu Güverse gümüş işçiliği ve Ermeni Savatlı gümüşleri hakkında bilgi alıp isteğe bağlı alış veriş yapmak için Gümüş atölyesine gidiyoruz. Yöresel ürün alış verişi sonrası Feribot İskelesi’ne gidiyoruz. Kısa süreli gezinti sonrası Edremit’e doğru yola çıkıyoruz. Gevaş İlçesinde Halime Hatun Kümbetini gördükten sonra göl kıyısındaki Restoranımıza gidip isteğe bağlı balık/inci kefali menüsü ile güzel bir öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra keyifli bir tekne yolculuğu ile Akdamar/Ahtamara Adası’na gidiyoruz. Ortaçağ’ın en önemli dini yapılarından, bir Ermeni Kilisesi olan, günümüzde müze olarak düzenlenen yapının dış cephelerinde; Tevrat, İncil ve Kuran’dan alınan konuları içeren muhteşem duvar kabartmalarını görüp fotoğraf çekiyoruz. Tur sonrası tekne ile Ada’dan ayrılıp kısa süreli göl yolculuğu sonrası aracımızın bulunduğu yere geliyoruz. Aracımıza binip 140 Km süreli yolculuk ile Reşadiye-Tatvan üzerinden yolumuza devam edip Ahlat’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre odalarımızda dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Van Gölü kenarında Ahlat’ta geçiriyoruz.


6.GÜN(28 HAZİRAN 2018 PERŞEMBE): AHLAT-TATVAN-NEMRUT-BİTLİS-MUŞ
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Ahlat ve yöreye özgü Bastonların yapıldığı Baston Atölyesini geziyoruz. İsteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra Malazgirt Meydan savaşının hazırlıklarının yapıldığı Ahlat’ta; Selçuklu Mezarlığı ziyareti sonrası Selçuklular’ın önemli devlet adamlarının defnedildiği; Emir BAYINDIR, Çifte Kümbet, Ulu Kümbet’i ve ziyaret edip fotoğraf çektikten sonra eski Ahlat’ta yapacağımız kısa süreli gezinti sonrası hareket edip Tatvan’a gidiyoruz. Tatvan’da yerel araçlarımıza binip kısa süreli bir yolculuk sonrası 1441/1443 yılları arasında faaliyete geçip artık sönmüş bir volkan haline gelen Nemrut Dağı’na gidiyoruz. Volkanik bir taş olan opsidiyen taşının oldukça fazla görüldüğü bu doğa harikası krater/çökelti içindeki göl ve gölcükleri gördükten sonra Tatvan'a dönüyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yola çıkıp Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman/Rahva Kervansarayı’nı görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Bitlis’e gidiyoruz. İhlasiye Medresesi gezisi ve araç ile yapacağımız panoramik şehir turu sonrası yola çıkıp 80 Km yol aldıktan sonra, Muş’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre odalarımızda dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Muş’ta geçiriyoruz.

7.GÜN(29 HAZİRAN 2018 CUMA): MUŞ-BİNGÖL-SOLHAN-ELAZIĞ-MALATYA
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Muş’ta yapacağımız kısa süreli panoromik gezi sonrası yolumuza devam edip Bingöl’ün Solhan İlçesine bağlı Hazarşah Köyü’ndeki Turnalar Gölü’nde bulunan Yüzeradalar’ı görüp fotoğraf çekiyoruz. Kovancılar üzerinden yolumuza devam edip Keban Barajı’ndan geçerek Elazığ’a gidiyoruz. Harput Turu kapsamında; Harput/Süt Kalesi, Ala Mescit, Kurşunlu Camii, Eski Hamam, Ulu Cami, Arap Baba Türbesi, Balak Gazi Heykeli ve Buz Mağarası’nı görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemek sonrası yola çıkıp 1 saat süreli yolculuk sonrası Karakaya Barajı ve Kömürhan Köprüsünde vereceğimiz fotoğraf molası sonrası kayısı cenneti Malatya/Battalgazi İlçesine gidiyoruz. Eski Malatya olarak bilinen İlçede; Ulu Camii ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı gezileri sonrası eski evlerin olduğu sokaklarda yapacağımız kısa süreli gezinti sonrası Malatya’ya/Otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Malatya’da geçiriyoruz.

8.GÜN(30 HAZİRAN 2018 CUMARTESİ): MALATYA-DARENDE-KAYSERİ-ANKARA
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Kanal Boyu caddesinde aracımızla yapacağımız panoramik tur sonrası Malatya Arkeoloji ve Beşkonaklar Etnografya Müzelerini görüp geziyoruz. Kernek meydanı ve Şire Pazarını görüp isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra Malatya’nın 7 Km kuzeydoğusunda Orduzu Beldesinde yer alan Hitit ve Geç Hitit Dönemine ait kültür tabakalarının bulunduğu Aslantepe Höyüğünü görüp gezdikten sonra hareket edip İnönü Üniversitesi Yerleşkesi içinde yer alan İnönü Özel Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaret sonrası yola çıkıp 110 Km yol aldıktan sonra Malatya’nın Darende İlçesine gidiyoruz. Yusuf Ziya Paşa Bedesten’ini görüp gezdikten sonra Elbistan yolu üzerinde, ilçeye 11 Km uzaklıkta, bir doğa harikası olan Günpınar Şelalesi’ne gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra su kaynağına doğru 1.5 Km yürüyüp geri dönüyoruz. Çay-kahve molası sonrası saat: 16.00’da Ankara’ya hareket ediyoruz. Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece saat: 23.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.


HAREKET NOKTAMIZ
22 Haziran 2018 Cuma, İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat: 21.30

SİZİ NEREDEN ALALIM
İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi : 21.30
Milli Kütüphane Önü : 21.35
Armada Önü : 21.40
Kentpark/Cepa : 21.45
Beşevler Kavşağı : 21.50
AnkaMall Karşısı/Ana Yol : 21.55
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol : 22.00
Aydınlıkevler Kavşağı : 22.05


ÜCRET: 1350.00 TL peşin, 1450.00 TL 6 taksitle, çift kişilik oda da kişi başı fiyatıdır.

NELER DAHİL
-- Özel araçla ulaşım,
-- Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları,
-- 8 Kahvaltı
-- 7 Akşam Yemeği,
-- 7 Gece 3 ve 4 yıldızlı otellerde konaklama,
-- Ahdamar Adası Tekne Turu,
-- Nemrut Dağı Çıkışı
-- Yerel Araç Transferleri
-- Tüm çevre gezileri,
-- Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi refakati,
-- TÜRSAB Seyahat Sigortası,
-- Rehberlik Hizmetleri


NELER HARİÇ
--Kişisel harcamalar,
--Tüm öğle yemekleri,
--Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri,
--Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

YANINIZA ALIN
Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, mayo, bone, terlik, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

ETKİNLİK NOTLARI;
•Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
•Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
•Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
•Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.

HATIRLATMA:
Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.

▼ Show More Information

Yüksel Cad.8/17 Kızılay, 06000
Ankara
22 June , Friday 21:30

More Events Nearby

 25 October , Thursday
 Alternatif Trekking, Ankara
 28 October , Sunday
 Ankara, Ankara
 25 October , Thursday
 Kafka Tur, Ankara