Dlaczego tu? - pomnik u stóp Wawelu

Apelujemy do Prezydenta Jaceka Majchrowskiego o zmianę lokalizacji dla pomnika "Wstęga pamięci". Nie sprzeciwiamy się próbie upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej, zwracamy jednak uwagę, że na Bulwarze Czerwieńskim jest już pomnik dłuta prof. Chromego, upamiętniający również żołnierzy AK.

Jeśli popierasz

nasz apel - dołącz do wydarzenia i przekaż dalej!

"Szanowny Panie Prezydencie,
pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie w sprawie zagospodarowania Bulwaru Czerwieńskiego. Teren, na którym obecnie stoi niewielki pomnik psa Dżoka autorstwa prof. Bronisława Chromego, miałby zostać bowiem zabudowany monumentalnym pomnikiem "Wstęga pamięci". Pomnik ten nieodwracalnie zmieni wielofunkcyjną i arcyważną dla krakowian przestrzeń publiczną, zasłaniając przy tym częściowo widok na Wawel. Dlatego prosimy Pana Prezydenta o potraktowanie tego miejsca z należytą rozwagą i ogłoszenie międzynarodowego konkursu na zagospodarowanie bulwarów wiślanych, który poprzedzony byłby szerokimi konsultacjami społecznymi, jakich zabrakło na etapie wyboru lokalizacji pomnika AK. Trudno bowiem za takie uznać internetowe głosowanie, w którym głosami zaledwie 200 osób, wybierających spośród arbitralnie wskazanych lokalizacji zdecydowano o budowie pomnika w tak ważnym dla krakowian miejscu.
Nasze stanowisko jest wyrazem głosu wielu krakowian oraz opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który uważa, że tworzenie nowych obiektów na terenie bulwarów wiślanych nie jest wskazane. Ponadto Wojewódzki Konserwator Zabytków również wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność opracowania kompleksowego projektu rewaloryzacji bulwarów wiślanych. "Elementy umieszczane na przedmiotowym terenie winny być spójne i odznaczać się wysokim walorem jakościowym i estetycznym. Kosmetyczne remonty bulwarów i wprowadzanie nowych chaotycznych nasadzeń, czy przypadkowo dobranych elementów małej architektury działa na niekorzyść tej przestrzeni". Dlatego też uważamy, że do czasu stworzenia kompleksowego projektu zagospodarowania należałoby chronić ten obszar przed wprowadzaniem nowych elementów, zwłaszcza o gabarytach planowanego pomnika. Wprowadzanie takiego obiektu bez całościowego planu dla tego terenu, a także bez rozpoznania potrzeb mieszkańców wydaje nam się działaniem doraźnym, które może tylko zaszkodzić tej ważnej dla wszystkich krakowian przestrzeni.
Ponadto chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że w czasie przeprowadzonego sondażu na lokalizację pomnika Armii Krajowej, głosujący mieszkańcy wybrali inne miejsce, które jednak nie zostało zaakceptowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest to kolejny argument przemawiający za wstrzymaniem inwestycji i skonsultowaniem jej z mieszkańcami Krakowa, co do tej pory nie zostało przeprowadzone w sposób adekwatny do rangi tego przedsięwzięcia.
Mamy nadzieję, że Pan Prezydent przychyli się do naszej prośby i przeprowadzi odpowiednie konsultacje społeczne, w czasie których naprawdę szerokie grono krakowian będzie mogło się wypowiedzieć w sprawie zagospodarowania całych Bulwarów Wiślanych, w tym omawianego fragmentu - Bulwaru Czerwieńskiego."

Z poważaniem,

Stowarzyszenie Funkcja Miasto
Stowarzyszenie Przestrzeń Ludzie Miasto
Inicjatywa aDaSie

▼ Show More Information

, 31-003
Kraków
31 October , Tuesday 16:00

More Events Nearby

 14 October , Sunday
 TAURON Arena Kraków, Kraków
 07 October , Sunday
 Kraków, Poland, Kraków
 30 September , Sunday
 Kraków, Poland, Kraków
 20 October , Saturday
 Kraków, Poland, Kraków
 04 October , Thursday
 Tauron Arena Kraków, Kraków
 05 October , Friday
 Kraków, Poland, Kraków
 19 October , Friday
 ICE Kraków Congress Centre, Kraków
 14 October , Sunday
 ICE Kraków Congress Centre, Kraków
 21 October , Sunday
 EXPO Kraków, Kraków
 13 October , Saturday
 Kraków, Poland, Kraków
 11 October , Thursday
 Klub Forty Kleparz, Kraków
 06 October , Saturday
 COAPE Polska, Kraków
 29 September , Saturday
 Zamek Królewski w Niepołomicach, Niepołomice
 29 September , Saturday
 Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
 06 October , Saturday
 Zet Pe Te, Kraków
 20 October , Saturday
 COAPE Polska, Kraków
 05 October , Friday
 Kraków, Poland, Kraków
 30 September , Sunday
 Krakowski Klub Kajakowy, Kraków
 19 October , Friday
 Leance - coaching, rozwój osobisty i zawodowy, Kraków
 19 October , Friday
 Saletyńskie Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe La Salette Travel, Kraków
 28 September , Friday
 Kampus Wielicki, Wieliczka
 29 September , Saturday
 Maloka Staniątki, Niepołomice
 29 September , Saturday
 Maloka Staniątki, Niepołomice
 20 October , Saturday
 Maloka Staniątki, Niepołomice
 03 October , Wednesday
 Laboratorium Aktywności Społecznej, Niepołomice