David Lynch: The Art Life - pokaz filmu w Kinie Pod Baranami

DAVID LYNCH: THE ART LIFE (reż. Jon Nguyen)
- pokaz specjalny
// special screening

+ ☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕☕

☛ wtorek, 21 listopada 2017, godz. TBA || Kino Pod Baranami

W listopadzie tego roku do Polski przyjedzie David Lynch - reżyser, malarz, kompozytor, praktyk i rzecznik Ruchu Medytacji Transcendentalnej,

twórca kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks" wznowionego niedawno po 25 latach oraz właściciel jednej z najbardziej charakterystycznych fryzur w świecie filmu. Już od 12 listopada będzie można podziwiać jego obrazy, rysunki, fotografie oraz dzieła audiowizualne na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (Wystawa / David Lynch. Silence And Dynamism w ramach 25. Camerimage Film Festival). Z okazji tej wizyty, zapraszamy wszystkich wielbicieli onirycznej twórczości Lyncha oraz tych, którzy dopiero się dowiedzą czym jest życie po "Mulholland Drive" na pokaz dokumentalnego filmu pozwalającego zajrzeć w najmroczniejsze zakamarki jego podświadomości.

Dokument "David Lynch, żyć sztuką" w reżyserii Jona Nguyena powstawał cztery lata z materiałów, które ekipa nagrała podczas 20 rozmów z reżyserem. Laureat Złotej Palmy, dwóch Cezarów i wielu innych nagród filmowych, w tym czterech nominacji do Oscara, opowiada o doświadczeniach, które wpłynęły na jego wizję świata i ukształtowały go jako artystę. Na ekranie - poza tytułowym bohaterem - pojawiają się fragmenty wczesnych filmów zrealizowanych przez Lyncha, jak również rysunki i obrazy. Wszystko, co powstało do jego pełnometrażowego debiutu, jakim była "Głowa do wycierania" (1977), a więc najbardziej surrealistycznego okresu jego twórczości.


☕ BILETY: TBA


☕ O FILMIE:

DAVID LYNCH, ŻYĆ SZTUKĄ | DAVID LYNCH: THE ART LIFE
reż. Jon Nguyen, USA/Dania 2016, 88' (in EN with PL subtitles)

✩ Master of Art Film Festival 2017: najlepszy dokument o sztuce i fotografii
✩ MFF w Wenecji 2016: nominacja do nagrody Venezia Classici dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie
✩ MFF w Londynie 2016: nominacja do nagrody Griersona

Biała, nastroszona fryzura, która jest już tak ikoniczna jak wąsy Salvadora Dalego. Przeorana wiekiem, ale przy tym pogodna twarz. Wiecznie zapalony papieros i kłęby dymu, które tworzą skomplikowane, być może prorocze wzory. David Lynch pracuje w swoim warsztacie. Pokrywa płótna wizerunkami zdeformowanych postaci, lepi z masy coś na kształt narośli, wygina druty i tworzy z nich supły. Jest tak skupiony, że aż autystyczny. W przerwach skrzekliwym głosem opowiada o latach, kiedy jeszcze nie uchodził za największego żyjącego surrealistę i wzorcowy przykład człowieka renesansu. O rozwijanej od wczesnej młodości pasji malarskiej. O epifanii, w wyniku której doszedł do wniosku, że chce, aby jego obrazy zaczęły się ruszać. A także o mrocznych i intensywnych momentach, które mogły mieć wpływ na jego wyobraźnię: powracających napadach lęku, spędzaniu czasu w złym towarzystwie czy spotkaniu z wałęsającą się po ulicy nagą kobietą.

Twórca takich filmów jak "Mulholland Drive", "Zagubiona autostrada" czy kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks", zabiera widzów w podróż do czasu, który uformował go jako człowieka i artystę. Od idyllicznego dzieciństwa w małym amerykańskim miasteczku aż po mroczne ulice Filadelfii, ten fascynujący dokument pozwala prześledzić życie jednego z najbardziej enigmatycznych reżyserów filmowych. Pozwala lepiej zrozumieć jego niepowtarzalną wizję i wyobraźnię sięgając do tworzonej przez Lyncha sztuki, muzyki i wczesnych produkcji filmowych.

▼ Show More Information

Rynek Główny 27, 31-010
Kraków
21 November , Tuesday 19:00

More Events Nearby

 31 December , Monday
 Bieszczady, Obrazów
 30 December , Sunday
 Filharmonia Krakowska, Kraków
 31 December , Monday
 Oddech Życia - Mukowiscydoza, Kraków
 31 December , Monday
 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków
 29 December , Saturday
 THE STAGE - live music, food & bilard, Kraków
 31 December , Monday
 Ristorante da Timo, Kraków
 01 January , Tuesday
 Miasto Kraków, Kraków
 31 December , Monday
 Fundacja GAP, Kraków
 31 December , Monday
 Kraków, Poland, Kraków
 31 December , Monday
 Kraków Miastem Startupów, Kraków
 21 December , Friday
 Krak-Garden profesjonalny sklep i serwis sprzętu ogrodniczego, Kraków