Brofästen: Skräckklassiker under bron - Suspiria

Skräckklassiker!

Under tre helger i slutet av sommaren bjuder Bio Rio in till utomhusbio under Liljeholmsbron, som en del av festivalen Brofästen. Den 3/9 kulminerar det med avslutningsbio med den nyrestaurerade kultskräckrullen: Suspiria. Mer info om gäster mm kommer snart!

Ovetande om vad som komma

skall anländer Suzy Bannion till prestigefulla balletskolan Tanz Dance. Det är sent på kvällen, mitt i ett åskoväder, och hon möts av att en skräckslagen student flyr skolan. När terminen väl kommit igång dröjer det inte länge innan Suzy inser att något är fel, och hennes tid på akademien blir till en övernaturlig mardröm kantad med en rad mystiska mord...

Filmen visas som en del av Timelessfestivalen på Rio samma helg - i samarbete med Nonstop. Mer info om Timeless 2017 kommer snart.

Regi: Dario Argento (Italien 1977) | Skådespelare: Jessica Harper, Stefania Casini, Flavio Bucci | Språk: Engelska | Längd: 98 min | Biljetter: 120 kr (inga rabatter) - det går enbart att köpa biljetter till denna föreställning | Visas: 3 sept 19:00 - kom i god tid

Brofästen 2017
Är en kulturell smältdegel av teater, bio, musik, mat och dryck. En samlingsplats i Hornstull under sensommaren att umgås på och bara låta dagen gå. Under tre veckoslut från 18 augusti öppnar vi upp området under Liljeholmsbron i Hornstull och skapar ett kulturkalas med nyskriven svensk dramatik från utomhusteatern Teatern under bron, familjeteater med Caféz ,lek för ändring! och utomhusbio med Bio Rio & Folkets Hus och Parker. Addera vegetariskt käk från falafelmakarna MALMØ, gott i glasen samt utvalda dj's och Brofästen är kulturkalaset du spenderar veckosluten på då Stockholm är som vackrast. #fästen

▼ Show More Information

Hornstulls Strand 3, 11739
Stockholm
03 September , Sunday 19:00

More Events Nearby

 23 October , Monday
 Ericsson Globe, Stockholm
 17 November , Friday
 Ericsson Globe, Stockholm
 06 November , Monday
 Stockholm Live, Stockholm
 06 November , Monday
 Hovet, Stockholm
 19 November , Sunday
 Cirkus Arena & Restaurang, Stockholm
 05 November , Sunday
 FRYSHUSET, Stockholm
 03 November , Friday
 Nobelberget, Nacka
 03 November , Friday
 Fryshuset Klubben/ Arenan, Stockholm
 27 October , Friday
 Mister French, Stockholm
 26 October , Thursday
 Kungliga Operan, Stockholm
 10 November , Friday
 Ericsson Globe, Stockholm
 28 October , Saturday
 Bio Rio, Stockholm
 17 November , Friday
 Ericsson Globe, Stockholm
 11 November , Saturday
 SENSE Stockholm, Stockholm
 11 November , Saturday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 05 November , Sunday
 Cirkus Arena & Restaurang, Stockholm
 04 November , Saturday
 Annexet, Stockholm
 27 October , Friday
 Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm
 04 November , Saturday
 Konserthuset Stockholm, Stockholm
 14 November , Tuesday
 Annexet, Stockholm
 28 October , Saturday
 Annexet, Stockholm
 08 November , Wednesday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 04 November , Saturday
 Estelle, Stockholm
 01 November , Wednesday
 Cirkus Arena & Restaurang, Stockholm
 11 November , Saturday
 Bio Rio, Stockholm
 18 November , Saturday
 Armémuseum, Stockholm
 12 November , Sunday
 ESN Sea Battle, Stockholm
 02 November , Thursday
 Värtahamnen, Stockholm
 28 October , Saturday
 Millesgården, Stockholm
 27 October , Friday
 Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm
 19 November , Sunday
 Münchenbryggeriet, Stockholm
 15 November , Wednesday
 Nobelberget, Nacka
 31 October , Tuesday
 Münchenbryggeriet, Södermalm
 07 November , Tuesday
 Kägelbanan, Stockholm
 28 October , Saturday
 Solnahallen, Solna
 04 November , Saturday
 Kungsträdgården, Stockholm