Brofästen: Skräckklassiker under bron - Suspiria

Skräckklassiker!

Under tre helger i slutet av sommaren bjuder Bio Rio in till utomhusbio under Liljeholmsbron, som en del av festivalen Brofästen. Den 3/9 kulminerar det med avslutningsbio med den nyrestaurerade kultskräckrullen: Suspiria. Mer info om gäster mm kommer snart!

Ovetande om vad som komma

skall anländer Suzy Bannion till prestigefulla balletskolan Tanz Dance. Det är sent på kvällen, mitt i ett åskoväder, och hon möts av att en skräckslagen student flyr skolan. När terminen väl kommit igång dröjer det inte länge innan Suzy inser att något är fel, och hennes tid på akademien blir till en övernaturlig mardröm kantad med en rad mystiska mord...

Filmen visas som en del av Timelessfestivalen på Rio samma helg - i samarbete med Nonstop. Mer info om Timeless 2017 kommer snart.

Regi: Dario Argento (Italien 1977) | Skådespelare: Jessica Harper, Stefania Casini, Flavio Bucci | Språk: Engelska | Längd: 98 min | Biljetter: 120 kr (inga rabatter) - det går enbart att köpa biljetter till denna föreställning | Visas: 3 sept 19:00 - kom i god tid

Brofästen 2017
Är en kulturell smältdegel av teater, bio, musik, mat och dryck. En samlingsplats i Hornstull under sensommaren att umgås på och bara låta dagen gå. Under tre veckoslut från 18 augusti öppnar vi upp området under Liljeholmsbron i Hornstull och skapar ett kulturkalas med nyskriven svensk dramatik från utomhusteatern Teatern under bron, familjeteater med Caféz ,lek för ändring! och utomhusbio med Bio Rio & Folkets Hus och Parker. Addera vegetariskt käk från falafelmakarna MALMØ, gott i glasen samt utvalda dj's och Brofästen är kulturkalaset du spenderar veckosluten på då Stockholm är som vackrast. #fästen

▼ Show More Information

Hornstulls Strand 3, 11739
Stockholm
03 September , Sunday 19:00

More Events Nearby

 14 August , Tuesday
 Sjöhistoriska, Stockholm
 26 July , Thursday
 Gröna Lund, Stockholm
 18 August , Saturday
 Friends Arena, Solna
 05 August , Sunday
 Gröna Lund, Stockholm
 03 August , Friday
 Gröna Lund, Stockholm
 31 July , Tuesday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 17 August , Friday
 Gröna Lund, Stockholm
 08 August , Wednesday
 Gröna Lund, Stockholm
 03 August , Friday
 Club Backdoor, Johanneshov
 10 August , Friday
 Gröna Lund, Stockholm
 22 July , Sunday
 Norrbro, Stockholm
 27 July , Friday
 Gröna Lund, Stockholm
 18 August , Saturday
 Ericsson Globe, Stockholm
 14 August , Tuesday
 Södra Teatern, Stockholm
 27 July , Friday
 Gröna Lund, Stockholm
 12 August , Sunday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 15 August , Wednesday
 Fryshuset Klubben/ Arenan, Stockholm
 31 July , Tuesday
 Stockholm, Sweden, Stockholm
 16 August , Thursday
 Gröna Lund, Stockholm
 18 August , Saturday
 Ulriksdals Slott, Solna
 07 August , Tuesday
 Gröna Lund, Stockholm
 18 August , Saturday
 Friends Arena, Solna
 28 July , Saturday
 Rålambshovsparken, Stockholm
 23 July , Monday
 Gröna Lund, Stockholm
 18 August , Saturday
 PlanketSthlm, Stockholm
 03 August , Friday
 Stockholm Salsa Dance, Stockholm
 27 July , Friday
 Alviks Kulturhus, Bromma
 08 August , Wednesday
 Gröna Lund, Stora Scenen, Stockholm
 31 July , Tuesday
 Kungliga Djurgården, Stockholm
 18 August , Saturday
 Barnbadet Älgö, Nacka
 18 August , Saturday
 Karl XII:s torg, Stockholm
 29 July , Sunday
 Brunns Skola, Värmdö
 29 July , Sunday
 Gröna Lund - Stockholm Salsa Dance, Stockholm
 20 July , Friday
 Kungsträdgården, Stockholm
 14 August , Tuesday
 Kvarnholmen, Nacka, Nacka
 12 August , Sunday
 Gröna Lund - Stockholm Salsa Dance, Stockholm