Aleje: wartość oraz szansa rozwoju

Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Tropinka we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Hajnówce zaprasza na szkolenie "Aleje: wartość i szansa rozwoju terenów atrakcyjnych przyrodniczo." Szkolenie przeprowadzi dr. inżynier Marzena Suchocka, a odbędzie się ono 23 kwietnia 2018 roku, w godzinach 10:00 - 14:00

w Auli Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 3. To spotkanie jest pierwszą częścią szerzej zakrojonego projektu "Szanujmy aleje", o którym będziemy oczywiście informować. Za finansowe wsparcie dziękujemy naszym sponsorom: Restauracja Carska i Apartamenty, Dom na Wschodzie, Dwór Bartnika, Dworek Rousseau, Stacja Białowieża Pałac, Bike Cafe Białowieża, Firma Nina Zin!
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych, szkolenie jest bezpłatne.

Aleje przydrożne są wyjątkowym elementem łączącym świat przyrody i krajobraz kulturowy. Jednakże choć stanowią jedną z wizytówek naszego kraju i trudno sobie bez nich wyobrazić turystykę rowerową i pieszą, znikają w zatrważającym tempie.

Na szkoleniu przedstawione zostaną korzyści płynące z obecności drzew przydrożnych, łącznie z ich wpływem na poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz atrakcyjności turystycznej terenów cennych przyrodniczo. Omówione zostaną proste metody diagnostyki drzew oraz liczne i skuteczne zabiegi minimalizowania ryzyka przez nie powodowanego, jako założenia zrównoważonego rozwoju, ochrony wartości przyrodniczych dla obecnych i przyszłych pokoleń oraz poprawy komfortu życia mieszkańców.

Szkolenie będzie okazją do dyskusji i wymiany dobrych praktyk związanych z zarządzaniem drzewami i utrzymaniem ich we właściwym stanie.

Program

10-10 15 Przywitanie i wprowadzenie

10 15 – 11 00 Korzyści z drzew

11 00-11 15 przerwa na kawę

11 15 -12 30 Diagnostyka drzew przydrożnych

12 30-13 30 Zabiegi minimalizowania ryzyka

13 30 – Dyskusja

dr inż. Marzena Suchocka, architekt krajobrazu, wykładowca w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW. Jest Przewodniczącą sekcji Drzew Miejskich Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Trener i egzaminator Instytutu Drzewa, kursu na Inspektora Drzewa oraz autor programu, trener i egzaminator kursu na Inspektora Nadzoru Dendrologicznego w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Prowadziła badania nad wpływem prac budowlanych na żywotność drzew i oceny długoterminowego wpływu uszkodzeń, prace dotyczące oceny statyki drzew miejskich. Autorka metodyki podstawowej diagnostyki drzew opracowanej w ramach programu Drogi dla Natury, realizowanego w ramach programu Live przez Fundację Ekorozwoju. Udział w opracowaniu polskiej metody wyceny wartości drzew pod kierunkiem prof. Szczepanowskiej, obecnie będącej podstawą merytoryczną zmian w Ustawie o Ochronie Przyrody. Autorka serii monografii o ochronie drzew w procesie inwestycyjnym: „Organizacja robót na terenach zadrzewionych”, „Projekt ochrony drzew w procesie inwestycyjnym”, Inżynieryjne metody sadzenia, ochrony i poprawy warunków wzrostu drzew miejskich” (IGPIM 2016, Warszawa). Uczestniczyła w licznych wizytach stażowych w zakresie oceny statyki drzew oraz zarządzania drzewostanem opartym na metodzie VTA (Visual Tree Assessment) w Turynie oraz wielu wyjazdach stypendialnych, stażowych, i studyjnych m.in. Bordeux, Hamburg, Kornwalia, skąd sprowadzała dobre praktyki. Uczestniczyła w Europejskim programie badawczym mającym na celu badanie stresu drzew związanego z ekstremalnymi warunkami, członek Management Commitee Programu FP1106 FP COST Action STReESS - Studying Tree Responses to extreme Events: a SynthesiS.

▼ Show More Information

Aula Zespołu Szkół z DNJB, ul. Piłsudskiego 3, Hajnówka
adress is not specified
23 April , Monday 10:00