9. LGBT Film Festival | Kino Nowe Horyzonty

Od 20 do 22 kwietnia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na największe święto kina LGBT w kraju. W trakcie 9. LGBT Film Festival zobaczymy 5 filmów przybliżających kwestie związane z prawami człowieka czy kształtowaniem tożsamości, ale też ukazujących piękno miłości, która nie pyta o płeć.

FILMY

„POLYLAND”,

reż. Dáša Raimanová, Polska/Wielka Brytania 2017, 71' [20 kwietnia / 18.30]

Głos trzech silnych kobiet pochodzących z trzech różnych środowisk. Bohaterki sportretowane w „Polyland” to urodzone w Polsce mieszkanki Wrocławia. Ania, Miriam i Elmelda chcą być usłyszane nie jako „te inne”, ale jako reprezentantki polskiego społeczeństwa. W filmie poznajemy bliżej niuanse bycia czarnoskórym/czarnoskórą, muzułmaninem/muzułmanką, członkiem i członkinią społeczności LGBT.

BILETY: https://bit.ly/2GkjpWx.

„PrEP 2017 (PrEP 17 – The Coming of Age of PrEP)”, reż. Nicholas Feustel, Wielka Brytania 2017, 36’
[20 kwietnia / 20.00]

PrEP to profilaktyka przedekspozycyjna, polegająca na przyjmowaniu leków, które mogą uchronić przed zakażeniem wirusem HIV.

W styczniu 2017 roku Nicholas Feustel wrócił do Londynu (pierwszą, szeroką akcję związaną z PrEP przeprowadził dwa lata wcześniej), żeby opowiedzieć o dalszych losach PrEP-u. Jego dokument skupia się na historiach kilkudziesięciu aktywistów profilaktyki przedekspozycyjnej, obecnych i dawnych pacjentach, lekarzach i producentach leków. W filmie obserwujemy, jak szybko wspomniany rodzaj profilaktyki stał się dostępny dla tysięcy osób – pomimo problemów ze strony opieki zdrowotnej.

BILETY: https://bit.ly/2Gg5ncd.

„SIDNEY I PRZYJACIELE” („Sidney & Friends”), reż. Tristan Aitchison, Wielka Brytania 2018, 75’ (POLSKA PREMIERA) [21 kwietnia / 18.30]

Hermafrodyta Sindey dorasta w kenijskiej wsi. Nie lubi nosić spódnic ani wykonywać prac tradycyjnie przypisanych dziewczynom; zamiast tego chce wypasać bydło i grać w piłkę nożną. Dorastając zauważa, że coraz bardziej wyróżnia się na tle innych młodych ludzi. Jej własna rodzina zaczyna wierzyć, że Sindey została opętana przez demona, który chce zrobić z kobiety mężczyznę. Niechęć przeradza się w czystą nienawiść i Sindey musi uciekać do Nairobi w obawie o własne życie. Tułając się po slumsach, publicznie poniżana i bita, traci nadzieję. Na swojej trudnej drodze spotyka jednak grupę transpłciowych osób, z którymi się zaprzyjaźnia; razem zaczynają walczyć z dyskryminacją, odkrywając radość życia, miłość i własną wartość.

Pełnometrażowy dokument „Sindey i przyjaciele” to wzruszająca opowieść o nadziei, marzeniach i codzienności grupy hermafrodycznych i transpłciowych osób walczących o przetrwanie na marginesie kenijskiego społeczeństwa. Film znalazł się w oficjalnej selekcji BFI London Film Festival 2018.

BILETY: https://bit.ly/2Id7Fpi.

„KTO URATUJE RÓŻE?” („Chi salverà le rose?”), reż. Cesare Furesi, Włochy 2017, 103’ [21 kwietnia / 20.30]

Serdeczna komedia z brawurowo zagranymi rolami i charakterystycznym, włoskim humorem. Giulio (Carlo Delle Piane) jest starszym, eleganckim panem, który porzucił karierę prawniczą, by zarabiać na życie grając w pokera. Swój wolny czas poświęca przyjacielowi – Claudio (Lando Buzzanca). Kiedy Claudio zapada na ciężką chorobę, Giulio przestaje grywać w pokera, co szybko odbija się na finansach w ich domu. Musi zwolnić ogrodnika, później kucharza, by w końcu sprzedać część mebli. Całą sytuację rozgrywa jednak w iście pokerowym stylu – blefuje i gra w taki sposób, aby chory Claudio nie domyślił się, że coś jest nie tak.
Film otrzymał nominacje do Italian Golden Globe 2017: (nagrody udzielane przez Zrzeszenie Zagranicznych Krytyków we Włoszech) za najlepszy debiut, najlepszego aktora (Carlo Delle Piane) i muzyki.

BILETY: https://bit.ly/2I9Duzd.

„UKRYCI W SITOWIU” („A moment in the Reeds”), reż. Mikko Makela, Finlandia/Wielka Brytania 2017, 107’ [22 kwietnia / 18.30]

Studiujący za granicą Fin Leevi wraca na wakacje w rodzinne strony, aby pomóc ojcu w remoncie domku nad jeziorem. Tareq jest uchodźcą z Syrii, który został zatrudniony do pomocy przy renowacji. Podczas pracy, pod nieobecność ojca Leeviego, między mężczyznami pojawia się erotyczna fascynacja. Jako jeden z pierwszych queerowych filmów nakręconych w Finlandii, intymny dramat „Ukryci w sitowiu” oddaje głos nie tylko seksualnej, ale także etnicznej mniejszości, traktując o potrzebie wolności, akceptacji i posiadania miejsca, które można nazwać domem. Film trafił do oficjalnej selekcji BFI London Film Festival 2017.

BILETY: https://bit.ly/2E3F2bH.

▼ Show More Information

Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077
Wroclaw
20 April , Friday 18:30

More Events Nearby

 31 December , Monday
 Wrocław,
 31 December , Monday
 Wroclaw, Poland, Wroclaw
 31 December , Monday
 Wroclaw, Poland, Wroclaw
 31 December , Monday
 Wrocławski Rynek, Wroclaw
 31 December , Monday
 Safe Driving, Wroclaw
 31 December , Monday
 Wroclaw, Poland, Wroclaw
 31 December , Monday
 Wroclaw, Poland, Wroclaw
 23 December , Sunday
 Dorwij rekina, Wroclaw
 15 January , Tuesday
 Wroclaw, Poland, Wroclaw
 11 January , Friday
 Wrocławskie Centrum Kongresowe (RCTB), Wroclaw
 31 December , Monday
 Kiełczow, Poland, Kiełczow
 31 December , Monday
 Opieka Grupa Veritas, Wroclaw
 31 December , Monday
 WRENieruchomości, Wroclaw
 01 January , Tuesday
 W Dupie, Królikowice, Wroclaw, Poland
 09 January , Wednesday
 Activtour.pl Wyprawy Nurkowe, Wroclaw
 21 December , Friday
 Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, Wroclaw
 21 December , Friday
 Czarna Jagoda, Wroclaw